راهکارهای موثر برای کاهش مصرف بنزین

راهکارهای موثر برای کاهش مصرف بنزین

راهکارهای موثر برای کاهش مصرف بنزین

راهکارهای موثر برای کاهش مصرف بنزین

بی تردید افزایش قیمت بنزین تاثیر بسزایی در زندگی افراد دارد و کم کردن مصرف بنزین یکی از راه‌های مدیریت هزینه های خودرو و استفاده ای به صرفع از خودرو می باشد.لزوما نیاز نیست که برای کاهش مصرف سوخت و هزینه ها مالک خودرو های الکترونیکی باشید ویا یک خودروی مدل جدیدتر را خریداری کنید البته نمی توان منکر بود که اگر ماشین شما یک موتور توربو شارژ با تراکم بالا داشته باشد با زدن بنزین سوپر مصرف بنزین خودروی شما چندین برابر کاهش خواهد یافت. یکی از اتحادیه های بزرگ دنیا اعلام کرده است رانندگان با تغییر عادت های اشتباه خود در رانندگی و اطمینان از شرایط عالی خودرو از نظر فنی در مصرف بهینه ی بنزین موتور خودرو به بهترین شکل عمل کنند.توپال در این مطلب به بررسی موارد موثر در کاهش مصرف بنزین در خودرو به صورت کامل پرداخته است.

 

وارسی درب باک

درحدود ۱۷ درصد از خودروهایی که در حال تردد در خیابان ها و جادهاهستند یا درب باک خودرو آنها خراب است یا اصلا باک خودروی آنها باک ندارد! نتیجه هر دو مورد افزایش چشمگیر مصرف سوخت و صدمه به محیط زیست است، چون سبب خروج بخارات مضر بنزین و آلودگی هوا می‌شود. درب باک معیوب از شناخته شده ‌ترین مشکلات است که با کمترین هزینه برطرف می‌شود و البته این نقص از دلایل روشن شدن چراغ بررسی موتور نیز است.

 

تنظیم فرمان

با عبور از چاله‌هایی که در جاده ها و خیابان ها با گذر زمان به وجود می آید به راحتی فرمان و زوایای چرخ ماشین را از تنظیم خارج می‌ نماید، در نتیجه این امر موجب فرسایش سریع تایرها موشود و فشار قابل ملاحظه ای را به موتور خودرو وارد کرده ومی تواند مصرف بنزین را تا 10درصد افزایش دهد. اگر در هنگام حرکت خودروی شما به یک سمت خودکار کشیده می شود و یا در مسیر صاف غریبلک فرمان ماشین در حالت وسط تنظیم نباشد از نشانه های بارز عدم تنظیم فرمان است و باید به تعمیرگاه معتبر مراجعه کرد.

 

شرایط مناسب تایرهای خودرو

در بیش از ۲۵ درصد تمامی خودروهای در حال تردد در جاده های دورن شهری و برون شهری هستند فشار باد تایرهای آن ها تنظیم نبوده که این امر باعث افزایش مصرف سوخت و همچنین فرسایش سریع آج های تایر می شود. بر اساس یک گزارش معتبر از اتحادیه مصرف کنندگان آمریکااگر باد تایر ماشین 7.5 پوند به ازای هر اینچ مربع کمتر باشد مصرف سوخت تا 3درصد میتواند افزایش داشته باشد و همچنین باید دقت داشت تغییر درجه هوا به ازای هر 10 درجه فارنهایت نیز می تواند فشار باد تایرها را میانگین 1پوند به ازای هر اینچ مربع عوض کند.

 

استفاده از روغن موتور مناسب و باکیفیت

یکی از نکات موثر در برای کاهش مصرف بنزین استفاده از روغن موتوری است که رقیق‌ترین گرانروی پیشنهاد شده از سوی شرکت خودروسازی را دارا باشد. برای مثال استفاده از یک روغن با گرانروی ۵W-30 به جای ۱۰W-30 می‌تواند ۱ تا ۲ درصد مصرف سوخت را کاهش دهد.

 

تنظیم موتور

زمانی که در آزمون معاینه ی فنی خودروی شما بابت تنظیم نبودن موتور رد شده باشد، به احتمال زیاد مصرف بنزین خودرو شما تا 4 درصد افزایش داشته است، که از این مراکز خودروی شما روانه ی تعمیرگاه معتبر می شود و پارامترهای موتور و حسگرها بررسی و رفع ایراد می شود.
حجم بار صندوق عقب
کاهش وزن بار خودرو یکی از ساده ترین اصل در کاهش مصرف بنزین خودرو می باشد که بخشی از این بار شامل لوازم جانبی داخل صندوق عقب می باشد.قابل ذکر است حدود هر 40تا45 کیلوگرم بار اضافی 2درصد مصرف بنزین خودرو را افزایش می دهد.

جلوگیری از کار کردن موتور در دور آرام

زمانی که توقف خودرو بیشتر از 40 ثانیه باشد برای کاهش مصرف بنزین می بایست ماشین خاموش شود حال این توقف کنار خیابان یا در ترافیک سنگین یا پشت چراغ قرمز باشد. برخی از رانندگان به اشتباه تصور می کنند روشن گذاشتن خودرو بیشتر از یک دقیقه در حالت درجا موجب گرم شدن آن می شود اما باید گفت که این کار نه تنها ضرورتی ندارد بلکه موجب افزایش مصرف بنزین شده و سوخت هدر می شود. حال به جای این کار بهتر است تقریبا بعد از کمتر از یک دقیقه پس از روشن کردن خودرو به آهستگی و با دور پایین حرکت کنید و اجازه دهیم موتور در حین حرکت گرم شود.

قرار دادن پای چپ روی پدال ترمز ممنوع!

بعضی از رانندگان هنگان رانندگی طبق عادت پای چپ خود را برای استراحت روی پدال ترمز قرار می دهند این عادت اشتباه نه تنها فرسایش لنت های ترمز را سرعت می بخشدبلکه سوخت بنزین را در وسیله ای نقلیه 30تا40درصد افزایش می دهد. بهترین کار این است که پا روی کف ماشین قرار گیرد.

با سرعت مناسب رانندگی کنید

رعایت سرعت رانندگی در بزرگراه ها از اهمیت بالایی برخوردار هست ، رانندگی در بزگراه ها نه مانند انقدر آرام باشد در حد لاکپشت نه آنقدر سرعت بالا مانند آهوی تیز پا! بر اساس آمار و گزارشاها با ازای هر 7 کیلومتر در ساعت کاهش سرعت ثابت در بزرگراه ها دست کم می تواند 7 درصد مصرف بنزین خودرو را کاهش دهد.

 

آرام و با احتیاط رانندگی کنید

آن دسته از رانندگانی که علاقه ی زیادی به ماشین دارند حتما از تجربه یک شتابگیری سریع از صفر تا صد، ورود با سرعت به درون یک پیچ تند و ترمزگیری شدید در بین آن و سپس پس از این که پیچ تمام و جاده صاف می‌شود پا را مجددا روی پدال گاز بگذارند این کارها را انجام داده و لذت زیادی برده اند. اما در واقع شتابگیری با سرعت از حالت سکون مانند این است که ناگهان یک خرگوش جهش کند یا یک نوزاد بطری شیر را می‌مکد، به عبارتی باعث مصرف سریع سوخت موتور خودرو می‌شودهمچنین ترمز گرفتن ناگهانی و سریع، سوخت را هدر می‌دهد دلیل این هدر رفتگی این است که موتور برای جبران سرعت از دست رفته باید سوخت بیشتری مصرف کنند.پیشنهاد میکنیم افرادی علاقه ای شدیدی برای انجام کارهای هیجانی با ماشین دارند به پیست مسابقه بروند و حرکات نمایشی را در انجا انجام دهند و در خیابان ها وبزرگراه ها یک رانندگی یکنواخت و آرامی را داشته باشند و تا جای امکان کمتر گاز و ترمز بگیرند.

 

در انتهای این مطلب یک سری نکته مهم دیگر برای کم کردن مصرف بنزین اشاره شده است:

1-برنامه‌ریزی‌ زمانتان به گونه ای باشد که برای رسیدن به مقصد مجبور به رانندگی با سرعت نباشید.
2-به جای استفاده از سیستم تهویه هوا و کولر، شیشه‌ها را پایین بکشید، البته دقت کنید رانندگی با سرعت زیاد در این حالت باعث افزایش مقاومت در برابر باد و افزایش مقدار مصرف سوخت می‌شود.
3-هنگام حرکت دقت داشته باشید ترمزدستی حتما پایین باشد.
4- مسیر مناسب با ترافیک کمتر برای رسیدن به مقصد انتخاب نمایید.
5-سریعتر از دنده‌های سبک استفاده کنید.
6-بیش از حد باک خودرو بنزین نزنید چون ممکن است باعث سرریز شدن باک یا چکه کردن بنزین از آن درمسیر سربالایی جاده شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *