چراغ هشدارهای خودروی خودرو جدی بگیرید!!

چراغ هشدارهای خودروی خودرو جدی بگیرید

چراغ هشدارهای خودروی خودرو جدی بگیرید!!

چراغ هشدارهای خودروی خودرو جدی بگیرید!!

آیا در هنگام رانندگی به چراغ های هشداردهنده خودرو دقت کرده اید؟ رانندگی فقط  نشستن پشت فرمان و گاز دادن و ترمز گرفتن نیست، بخشی مهم رانندگی توجه به شرایط و عملکرد خودرو می باشد که به لطف انواع سیستم‌های کنترل‌کننده و هشداردهنده ی استفاده شده در آن آسان‌تر شده است. توپال قصد دارد در این مطلب مهم ترین چراغ های طراحی شده در خودرو را مورده برسی قرار دهد.

 

  • چراغ چک

خودروهای امروزی اغلب به سیستم ثبت کد خطای OBD-II مجهز هستند. این سیستم به همراه سنسورهای مختلفی که در سرتاسر خودرو نصب شده وظیفه کنترل عملکرد کلی اتومبیل را بر عهده دارد. روشن شدن چراغ چک می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد و دستگاه‌هایی مخصوص خواندن این کد های خطا هم وجود دارند که با اتصال به پورت OBD (در زیر داشبورد خودرو) نقص قطعات را نمایش میدهند. به‌طورکلی کدهای خطا به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم می‌شوند. کدهای غیرفعال مربوط به ایراداتی است که پیش‌تر به وجود آمده است ولی اکنون برطرف شده‌اند اما کدهای فعال مربوط به ایرادات و معضلات فعلی خودرو هستند که برطرف نشده اند. این کدها خود به سه دسته کدهای B (مشکلات بدنه)، کدهای C (مشکلات شاسی) و کدهای P (مشکلات پیشرانه) تقسیم می‌شوند.

 

  • چراغ هشدار سیستم برق‌رسانی

می توان گفت؛چراغ سیستم برق رسانی ،یکی از مهم ترین چراغ های هشداردهنده خودرو می باشد.شکل این چراغ معمولاً به صورت یک باتری با قطب‌های مثبت و منفی طراحی شده است اما در قالب شکل های دیگر هم طراحی شده است.پس از استارت زدن خ.درو این چراغ دویا سه بار روشن می شود که مربوط به تست خودکار سیستم برق‌رسانی خودرو است اما روشن ماندن آن بعد از این مرحله نشانه یک مشکل در باتری، دینام خودرو و یا سیم‌کشی‌ها است. در حالت کلی روشن بودن طولانی چراغ هشدار سیستم برق رسانی به علت درست شارژ نشدن باتری است که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

 

  • چراغ سرویس موتور

این چراغ بر اساس سنجش فاکتورهای مهمی و موثر در عملکرد خودرو نظیر سطح روغن موتور، فشار روغن و دمای موتور روشن می شود و شما را از زمان تعویض روغن موتور و سرویس کلی موتور باخبر می‌سازد.پس از تعویض روغن موتور و سرویس آن می توان به صورت دستی نیز این چراغ را ریست نمود.

 

  • چراغ ترمز

بالا بودن ترمز دستی ویا پایین بودن سطح روغن ترمز در سیلندر موجب می شود که چراغ هشدار دهنده ترمز روشن شود و نشانه ای یک خطا در سیستم ترمز باشد. البته باید در نظر داشت هر خودرو استانداردهای مخصوص به خود را که موثر در روشن شدن این چراغ هستند را دارا است.

 

  • چراغ ترمز ABS

خودروهای مجهز به سیستم  ترمز ABS یک چراغ هشداردهنده ترمز اضافه نیز دارند. روشن شدن این چراغ یعنی مراجعه فوری به تعمیرکار معتبر و این نشانگر اهمیت بالای ترمز ABS در ایمنی خودروها می باشد. ترمز ABS در کنترل و فرمان پذیری خودرو در هنگام ترمزگیری نقش بسزایی دارد. قابل ذکر است حتی حالت  چشمک‌زن این چراغ را نیز باید جدی بگیرید چراکه می‌تواند به معنای مشکلات و ایرادات سیستم ترمز بسیار جدی مانند عمل نکردن ترمز باشد!

 

  • چراغ مایع خنک‌کننده

یکی از مواردی که تاثیر مهمی بر عملکرد خودرو دارد سطح آب رادیاتور است، به این دلیل است که کمپانی های خودروساز برای آگاهی راننده چراغ هشدار دهنده مقدار آب موجود در رادیاتور  طراحی کرده اند.اگر در هنگام رانندگی چراغ روشن شد نباید بلافاصله پس از توقف در رادیاتور را باز کنید، باید دقت داشته باشید پس از روشن شدن این چراغ رادیاتور را می بایست با آب مقطر پرکنید. پیشنهاد میکنیم در زمستان ترکیب آب مقطر با ضدیخ و در تابستان با ضد خوردگی که برای عملکرد خودرو مفید است ترکیب کنیدو همچنین استفاده از آب شهری می‌تواند باعث رسوب مواد مختلف در لوله‌ها، خرابی واترپمپ و کاهش جریان آب در اطراف موتور شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *