چرا شتاب خودرو ما به مرور زمان کاهش می یابد؟

چرا شتاب خودرو ما به مرور زمان کاهش می یابد؟

چرا شتاب خودرو ما به مرور زمان کاهش می یابد؟

چرا شتاب خودرو ما به مرور زمان کاهش می یابد؟

چرا سرعت خودروکم شد؟

کاهش شتاب خودرو

چند ماه از رانندکی با خودروی خود که میگذرد احساس میکنید که شتاب آن کم شده است و همانند روز های اول پرشتاب نیست.افت شتاب و توان خودرو از مواردی است که به مرور زمان و در بلند مدت به وجود می آید، نگهداری مناسب و تعویض به موقع قطعات مختلف موتوری درون سوز میتواند از بروز این مشکل جلوگیری کند

اگر خودروی شما به یک موتور درون ساز مجهز باشد برای حرکت به چهار عامل سوخت، هوا، فشرده سازی و جرقه زنی نیاز دارد،که اگر هر یک از این موارد  دچار نقص و اختلال شود بر عملکرد موثر خودرو و در ادامه بر راندمان موتور و شتاب خودرو شما تاثیر منفی خواهد گذاشت

 

دلایل افت توان و فشار خودرو را میتوان اینگونه بیان کرد:

  • کثیفی فیلتر هوا

فیلتر هوا شاید جزو ساده ترین قطعات خودرو به نظر برسد که ساختار آ از ابتدا تا الان تغییر چشم گیری نداشته است .فیلتر هوا با تصفیه هوای ورودی به موتور خودرو،اشتعال یکنواختی را به وجود می آورد، به مرور زمان ذرات گردو غبار منافذ عبورهوا را پر می کند و موتور برای دریافت هوای مورد نیاز برای احتراق تلاش بیشتری می کند و در نتیجه از شتاب خودرو میکاهد.

 

  • شل شدن سیم گاز

سیم گاز خودرو به صورت مستقیم به دریچه ورود هوای موتور متصل است. در زمانی که بیشتر گاز دهید قاعدتا هوای بیشتری هم وارد سیلندرها خواهد شد. با شل شدن سیم گاز دریچه هوا به اندازه مناسب باز نمیشود و هوای کافی نیز به داخل سیلندرها نمی یابد. درصورت نبود هوای به حد کافی که احتراق موتور نیز قدرت قبل را خواهد داشت .

 

  • نقص فنی انژکتور خودرو

ترکیب نامناسب سوخت و هوا در درون سیلندر یکی از عوامل کاهش شتاب خودرو است. دهانه انژکتور، به دلیل آلودگی های موجود در سوخت خودرو به مرور زمان دچار کثیفی یا گرفتگی می شود وبه همین دلیل سوخت کافی به داخل سیلندرها تزریق نمی شود. در نتیجه با پشیده شدن  مخلوطی نامتوازن به داخل موتور احتراق آن قدرت سابق را نخواهد داشت.

 

  • نقص یا کاهش قدرت پمپ بنزین خودرو

یکی دیگر از عوامل موثر در تغییر ترکیب نا مناسب سوخت و هوا، پمپ بنزین خودرو می باشد.پمپ بنزین دارای عمری طولانی است اما به مرور زمان فرسوده می شود و در طولانی نمی تواند با قدرت کافی سوخت مورد نیاز موتور خودرو را تامین کند. در دور موتور بالا خرابی پمپ بنزین خودرو معمولا بیشتر خود را نشان می دهد.زمانی که در جاده هایی با شیب سر بالا شتاب ماشین  به میزان قابل توجه ای کم شده  باشد یکی از نشانه های آن پمپ نبزین است.

 

  • خوردگی رینگ پیستون ها

برای یک احتراق مناسب در خودرو نیاز به حفظ تراکم در بالای پیستون ها الزامی می باشد  که این وظیفه ی رینگ پیستون هامی باشد. فرسایش یا خوردگی این رینگ ها باعث می شود ترکیب سوخت و هوا پیش از تراکم از راه منافذی که به پایین سیلندر راه دارند خارج می شوند. در نتیجه از میزان سوخت و هوای بالای پیستون کم شده و انفجار ناشی از آن قدرت کمتری خواهد داشت، در زمان واضح است که این فرآیند منجر به کاهش شتاب خودرو می شود.

متاسفانه خرابی رینگ پیستون هزینه زیادی به صاحبان خودرو تحمیل می کند ونیاز است  برای تعمیر آن موتور به طور کامل باز شود. بنابراین استفاده ازیک روغن موتور مناسب برای خودرو و تعویض به موقع آن از خرابی این قطعه جلوگیری می نماید.

 

  • خرابی سوپاپ های موتور

در مرحله تراکم مخلوط سوخت و هوا برای احتراق  مناسب در خودرو، وجود آثار آلودگی و ذرات اضافه یا خوردگی بر روی سوپاپ ها می تواند موجب از دست رفتن بخشی از آن شود. زمانی که در این حالت سوپاپ ها به خوبی سر جای خود (خروجی و ورودی سیلندرها) قرار نمی گیرند و با بالا آمدن پیستون ها برای ایجاد تراکم قسمتی از ترکیب سوخت و هوا به یکی از مجراهای مکش یا تخلیه هدایت می شود. در نتیجه قدرت اشتعال کاهش می یابد و موجب افت توان موتور و کاهش شتاب خودرو می شود.

 

  • خرابی شمع خودرو

به مرور زمان در اثر آلودگی های سوخت و حرارت بالای ناشی از احتراق شمع خودرو کارایی خود را از دست می دهد و نیازمند تعویض یا بازبینی خواهد بود. خرابی شمع موتور خودرو موجب می شود تا جرقه کافی برای احتراق کامل مخلوط سوخت و هوا ایجاد نشود و احتراق خفیف تری تولید شود که بر شتاب خودرو موثر می باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *